Még a tavasszal készítettünk cuki, színes esőfelhőket a győri Gyermekek Háza ablakaiba, Hermann Bianka, kolléganőmmel, a MOKKA Csoport tagjaként. Igazán jól mutattak nyáron is. Szerintem illenek a vénasszonyok nyarának szikrázó napsütéséhez, derűt csempészhetnek a borongós, szürke október és november panorámájába. Egyébként is, ha már időnket és energiánkat áldozzuk olyan apróságokra is, mint az ablakdekoráció ne legyenek ideiglenesek, szezon végén ne kerüljenek a szemétbe, tartós, többször felhasználható tárgyakat készítsünk! Csak remélni tudjuk, hogy nem a dekorációnk okozta a rendhagyó, esős tavaszt és nyarat!
Bárki el tudja készíteni, nem kell hozzá különösebb kézügyesség, és nincsenek különleges eszközigényei sem. Elkészítésébe bevonhatjuk nagyobb gyerekeinket, de csak felügyelettel!
Amire szükségünk van:
1 – 2 db különböző színű PET palack,
színes függöny, organza, átlátszó anyagdarabok,
vitrázs rúd,
damil/cérna/kárpitos cérna,
hímző fonal,
szabó olló, barkács olló, kés/sniccer, ár/zsákvarró tű, teamécse, fogó/csipesz
Szabjunk esőfelhőket! Bátrabbak szabadkézzel, bizonytalanabbak papírra, előre megtervezett/rajzolt sablon alapján dolgozzanak! Mindegyikből 2 egyforma felhőt szabjunk, majd az egyforma darabokat egymásra helyezve, az anyag színén, színes hímző cérnával, pelenkaöltéssel varjuk össze.
PET palackjainkat szabadítsuk meg aljuktól és tetejüktől. Érdemes a képen látható módon elvágni a palackokat, mert a tetejéből keletkezett tölcsér alakú részből ügyességi játékot, homokórát, a virágalakú aljából számos egyéb szép és érdekes dolgot lehet készíteni (erről később beszámolunk). A palack palástját vágjuk fel hosszában, így könnyebb vele bánni. Majd bátran, szabadkézzel vágjunk ki különböző méretű esőcseppformákat. Nem kell szabályosnak lennie!
Következik a zsugorítás. Teamécses felett csipesz vagy fogó segítségével kezdjük el zsugorítani cseppjeinket. Ne tartsuk a lángba, csak a hőjére van szükségünk! Nagyjából 1 – 1,5 cm – re tartsuk a láng felett, így nem gyullad meg és nem lesz kormos sem. Szépen húzzuk körbe a széleit a láng felett! Erre azért van szükség, mert így a PET palack anyaga zsugorodik, eltűnnek az éles szélei, keményebb, jobb tartású, fényesebb és egészen üvegszerű lesz. Lényegében hasonlóan viselkedik, mint a zsugorka fólia, csak alacsonyabb hőmérsékletre van szüksége. Majd egy vastagabb kartonon, vagy kis fadarabon árral szúrjuk át a cseppek csúcsát és alját. Használhatunk felmelegített zsákvarró tűt is.
Ezután fűzzük fel. Használhatunk nagyon vékony damilt, kárpitos cérnát, varrócérnát. Hogy ne csússzanak össze érdemes csomózni, vagy hurkokat képezni a lyukakban. Majd, füzérünket, varrjuk a felhők alsó részéhez.
Ha készen vagyunk, a felhők íveinek nagyjából középpontjába fűzzünk cérnát, amit elvarrhatunk, vagy csomózhatunk. Terítsük ki művünket és a cérnák másik végét kötözzük a vitrázs rudunkhoz. Majd szereljük fel az ablakba. Vitrázs rúd helyett használhatunk átlátszó, kétoldalas ragasztót.
Ezek után jöhet őszi zimankó, ha az ablakainkból látható esőfelhők színes, vidám fényeket csempésznek otthonukba!